SYMPOSIUM: PROGRAMME

Programme

20 to 22 April 2005
WTO public symposium: “WTO After 10 Years: Global Problems and Multilateral Solutions”

Centre William Rappard (WTO-building)
Rue de Lausanne 154
Geneva, Switzerland

This page includes links to speakers' presentations where supplied.



Public symposium from previous years:
2004
2003
2002
2001
  


From left to right:
H.E. José Manuel Barroso, Dr. Supachai Panitchpakdi and H.E. Paul Kagame
Click to see a larger image (25KB)

 

 



Wednesday 20 April 2005   back to top

07.30 – 10.00

Badge Collection — Centre William Rappard

Room CR (Council Room)

10.00 – 11.00 Plenary opening
Chairperson: Dr. Supachai Panitchpakdi — WTO Director-General
> Introductory remarks

Speakers:
  • H.E. José Manuel Barroso — President, European Commission    > Paper
  • H.E. Paul Kagame — President, Republic of Rwanda    > Paper

11.00 – 13.00

High Level Session on Trade, Economics and Growth

Room W

Moderator: Jean-Pierre Lehmann — Director, The Evian Group

Speakers :
  • Abdou Diouf — Secretary General, Organisation internationale de la Francophonie    > Paper (The English language translation is unofficial)
  • Dr. Edward Leamer — Professor, UCLA
  • Dr. Mariama Williams — Institute for Law and Economics, Jamaica; Development Alternatives with Women for a New Era, IGTN and Center of Concern    > Paper
  • Victor Chu — Chairman, First Eastern Investment Group

11.00 – 13.00

High Level Session on WTO's Institutional Challenges

CR ROOM

Moderator: Afsane Bassir-Pour — Geneva correspondent, Le Monde

Speakers:

  • KIM Hyun-chong — Minister for Trade, Republic of Korea    > Paper
  • Peter Sutherland — former GATT & WTO Director-General    > Paper
  • Most Revd Njongonkulu Ndungane — Archbishop of Cape Town; Ecumenical Advocacy Alliance    > Paper
  • Renato Ruggiero — former WTO Director-General    > Paper
  • James Bacchus — former member WTO Appellate Body; Chairman trade practice group, Greenberg Traurig
13.00 - 15.00 Break

13.00 -15.00

Brown bag lunch meeting — organized by European Commission (speakers: Matthew Baldwin, Marta Moya Diaz — DG Trade)
“Expanding developing countries export — Presentation of the EU helpdesk”

Room A

15.00 - 18.00

(1) “Trade in Cultural Goods and Services; Assessing the compatibility between trade rules and UNESCO's cultural diversity convention”

Room CR

Organizers: International Network for Cultural Diversity — INCD

Moderator:

Speakers:
  • Jane Kelsey — Professor, University of Auckland
  • Garry Neil — Executive Director, INCD
  • Roy Mickey Joy — Rotational Representative,
    Permanent Delegation of the Pacific Islands Forum to the WTO
  • Jacques Béhanzin — Secretary General of the Panafrican Federation of Directors, Benin

15.00 - 18.00

(2) “A world in development?
Workers, adjustment policies and employment in textiles and beyond”

Room W

Organizers: International Confederation of Free Trade Unions — ICFTU, WCL (1)

Moderator: Anna Biondi — Director, ICFTU Geneva Office

Speakers:
  • John Evans — General Secretary, TUAC (2)
  • Neil Kearney — General Secretary, ITGLWF (3)
  • H.E. Charles Mutalemwa — WTO Ambassador, Tanzania
  • Nazma Akter — General Secretary, BIGUF (4)
  • Chhorn Sokha — CCAWDU, Cambodia
  • Tanya van Meelis — COSATU (5)

15.00 - 18.00

(3) “Completing the Doha Round — Who needs to do what to ensure success?”     Workshop details

Room D

Organizers: National Foreign Trade Council — NFTC

Moderator: John Weekes — Senior Policy Advisor, Sidley Austin Brown & Wood LLP, Geneva

Speakers:
  • Celine Charveriat — Oxfam International, Geneva    > Paper
  • John Disharoon — Director, Public Affairs, Caterpillar Brussels     > Paper
  • Ricardo Meléndez-Ortiz — Executive Director, ICTSD
  • T.S. Vishnawath — Confederation of Indian Industry, Geneva office
  • Liam McCreery — President, Canadian Agri-Food Trade Alliance    > Powerpoint Presentation

15.00 - 18.00

(4) “Agricultural Dumping, Import Surges and the Price Crisis — What reforms are needed?”

Room E

Organizers: Coordination Sud, ROPPA (6), CSA (7), IATP (8)

The Case of Soy Beans

Moderator: Alexandra Strickner — IATP

Speakers:
  • Altemir Tortelli — FETRAF SUL, Brasil
  • Larry Mitchell — NRTV, US
  • Daryll Ray — University of Tenessee
  • Gerard Choplin — CPE, Europe

The Chicken case

Moderator: Fabrice Ferrier — Coordination Sud

Speakers:

  • Benedicte Hermelin — GRET, France
  • Ndiogou Fall — ROPPA
  • Gerard Choplin — CPE
  • Germano Battista — DESER, Brazil
  • H.E. Ousmane Camara — WTO Ambassador, Senegal (tbc)
  • H.E. Gusmardi Bustani — WTO Ambassador, Indonesia (tbc)

15.00 - 18.00

(5) “Transparency and Participation in the National Trade Policy Process”

Room A

Organizers: International Institute for Sustainable Development — IISD

Moderator: Mark Halle — IISD (9)

Speakers:
  • Susan Aaronson — Kenan Centre, University of North Carolina    > Powerpoint Presentation
  • Robert Wolfe — Queens' University, Canada    > Powerpoint Presentation
  • Yash Tandon — South Centre
  • H.E. Toufik Ali — WTO Ambassador, Bangladesh
  • Anthony Hill — former Ambassador of Jamaica to UN, Geneva    > Paper
  • H.E. Manzoor Ahmad — WTO Ambassador, Pakistan
  • Caroline Dommen — Executive Director, 3D (Trade, Development and Human Rights)    > Powerpoint Presentation
18.00 - 20.00 Reception for all participants in the lobby of the Council Room

  

Thursday 21 April 2005   back to top

10.00 - 13.00

(6) “Outstanding Issues in Agriculture and Impacts on Farm Policies”     Workshop details

Room CR I

Organizers: IFAP (10)

Moderator: Jack Wilkinson — President, IFAP

Panel I:
  • H.E. David Spencer — WTO Ambassador Australia
  • H.E. Dr. Toufiq Ali — WTO Ambassador Bangladesh
  • H.E. Carlo Trojan — WTO Ambassador EC
  • H.E. Luzius Wasescha — Switzerland
  • H.E. Linnet F. Deily — WTO Ambassador US

Panel II:

  • Robert Friesen — Canadian Federation of Agriculture
  • Peter Gaemelke — Ctee of Agricultural Organisations, EU
  • Tom Lambie — Federated Farmers, Ireland
  • Fernando Lopez — Comision Nacional de Fomento Rural, Uruguay
  • Raul Montemayor — Federation of Free Farmers Cooperatives, Philippines
  • Ajay Vashee — Southern African Confederation of Agricultural Unions

10.00 - 13.00

(7) “10 years of Trade and Environment in the WTO: What has been achieved, and what next?”

Room CR II

Organizers: European Commission, DG Trade

Moderator: Rupert Schlegelmilch — EC, DG Trade

Speakers:
  • Mark Halle — IISD
  • John Audley — German Marshall Fund
  • Richard Tarasofsky — RIIA
  • Doaa Abdel-Motaal — WTO
  • Bernice Lee — ICTSD

10.00 - 13.00

(8) “Re-Thinking the Energy Paradigm

Room W

Organizers: UN Foundation

Moderator: Mohamed T. El-Ashry — Senior Fellow, UN Foundation

Speakers:
  • Dr. Mersie Ejigu — President and CEO, PAES (11)
  • Dr. Hermann Scheer — German House of Parliament; General Chairman, The World Council for Renewable Energy
  • Ambassador Ira Shapiro — Of Counsel, Global Trade Practice Group, Greenberg-TRaurig LLP
  • Dr. Hari Sharan — Chairman and CEO, DESI Power Ltd., India

10.00 - 13.00

(9) NAMA is key!: A debate on civil society concerns about the NAMA negotiations”

Room D

Organizers: Greenpeace International, IATP, FOE Int. (12), ICFTU, PSI (13), TWN (14), Seatini (15), IMF, (16) ActionAid Int., CIEL (17), IFG (18)

Moderator: Daniel Mittler — Greenpeace International

Speakers:
  • Martin Khor — TWN
  • Tanya van Meelis — COSATUCarla Coletti — International Metalworkers Federation
  • Pedro Avendano — World Forum of Fisherfolk
  • Ronnie Hall — FOE International
  • Temistocles Marcelos Neto — CUT, Brazil

10.00 - 13.00

(10) “Making Trade Support Development: Global Problems and Viable Alternatives”     Workshop details    Powerpoint Presentation: David Luke    Powerpoint Presentation: Naty Bernardino

Room E

Organizers: South Centre

Speakers:
  • South Centre
  • Dr. Nagesh Kumar — Director-General, RIS, India    > Powerpoint Presentation
  • Johnny Gaudia — Vice Director, Association of the Footwear Industry, SMP, the Philippines
  • Representative of Bolivarian Republic of Venezuela

9.30 - 13.00

(11) “The small and vulnerable economies in the WTO and the Doha negotiations”

Room B

Organizers: ABEPG (19), AITIC (20)

Introduction:
  • Dr. Esperanza Durán — Executive Director, AITIC
  • Susanne Köhler — Executive Director, ABPEG

Speakers:

  • H.E. Alvaro Moscoso Blanco — Permanent Representative of Bolivia
  • Dr. Roman Grynberg — Deputy Director, Commonwealth Secretariat
  • H.E. Trevor Clarke — Permanent Representative of Barbados; former chair dedicated session of CTD
  • H.E. Eduardo Ernesto Sperisen-Yurt — Permanent Representative of Guatemala
  • Dr. Sheila Page — Overseas Development Institute
13.00 – 15.00 Break

15.00 - 18.00

(12) “Trade Policy and the farm income crisis in the context of WTO negotiations”

Room CR I

Organizers: Canadian Federation of Agriculture

Moderator: H.E. Don Stephenson — Permanent Representative of Canada to the WTO

Speakers:
  • Bob Friesen — President, Canadian Federation of Agriculture
  • Daryll E.Ray — University of Tenessee
  • Ndiogou Fall — President, ROPPA, Senegal
  • Dave Frederickson — President, National Farmers Union, US
  • Kari Redse Haskjold — VP, Norwegian Farmers Union
  • Allan Burgess — National Farmers' Federation of Australia
  • Laurent Pellerin — President, l'Union des Producteurs Agricoles
  • Daniel-Mercier Gouin — Professeur, Université Laval, Québec
  • Peter Clark — President, Grey, Shih and Associates

15.00 - 18.00

(13) “Development Perspectives on the Current WTO Negotiations”

Room CR II

Organizers: Third World Network

Moderator:

Speakers:
  • Martin Khor — TWN, Malaysia
  • Nagesh Kumar — RIS, India
  • John Hilary — War on Want, UK
  • Jacques Berthelot Mouvement de Solidarité
  • Charles Abugre — Christian Aid

15.00 - 18.00

(14) “Africa in the WTO — Does the first 10 years give any hope for an African Trading Future?”    > Powerpoint Presentation    > Powerpoint Presentation

Room W

Organizers: TRALAC (21)

Moderator: Trudy Hartzenberg — Executive Director, TRALAC

Speakers:
  • H.E. Amina Chawahir Mohamed — Permanent Representative of Kenya to the WTO
  • Tenu Avafia — TRALAC
  • Paul Kalenga — TRALAC    > Powerpoint Presentation
  • Calvin Manduna — TRALAC    > Powerpoint Presentation
  • Petina Gappah — ACWL (22)
  • Hilton Zunckel — TRALAC

15.00 - 18.00

(15) “Beijing + 10 meets WTO + 10”    Workshop details

Room D

Organizers: IGTN (23), Action Aid

Moderator: Maria Riley — Center of Concern; IGTN

Speakers:
  • Naty Bernardino — IGTN-Asia    > Paper
  • Mariama Williams — Center of Concern; IGTN
  • Marianne Hochuli — Berne Declaration; IGTN-Europe    > Paper
  • Aftab Alam Kham — Action Aid, Pakistan    > Paper
  • Yassine Fall — UNDP; IGTN Africa

15.00 - 18.00

(16) “Trade Facilitation: A Tool For Development”

Room E

Organizers: UNECE (24), AITIC

Introduction:
  • Dr. Esperanza Durán — Executive Director, AITIC
  • Dr. Carol Cosgrove-Sacks — Director, Trade, Development and Timber Division, UNECE

Speakers:

  • Jean Kubler — Acting Chief, Global Trade Solutions Branch, UNECE    > Powerpoint Presentation
  • David Wakeford — Chief Executive, SITPRO    > Paper
  • H.E. Peter Brnõ — Permanent Representative of the Slovak Republic
  • H.E. Valentine Rugwabiza — Permanent Representative of Rwanda (tbc)
  • H.E. Rigoberto Gauto Vielman — Permanent Representative of Paraguay (tbc)
  • Alexy A. Kaulbars — Director, Ministry of Economic Development and Trade, Russian Federation    > Paper
  • Alexey Portanskiy — Director, Information office on Russia's accession to WTO    > Paper
  • Jadranka Zenić-Zeljković — Head of Department, Ministry of International Economic Relations, Rep. of Serbia

15.00 - 18.00

(17) “Disclosure Requirements: Incorporating the CBD Principles in the TRIPS Agreement On the Road to Hong Kong”

Room A

Organizers: IUCN (25), CIEL, ICTSD (26), IDDRI (27), Quakers

Moderators: Ricardo Meléndez-Ortiz — ICTSD

Speakers:

  • Begoña Venero — Peruvian Patent Office
  • Felix Addor — Swiss Patent Office
  • Michel Gollin — Venable LLP
  • N.S. Gopalakrishnan — Cochin University of Science and Technology
  • Graham Dutfield — Queen Mary Intellectual Property Research Institute
  • Athul Kaushik — Indian Mission to the WTO

  

Friday 22 April 2005   back to top

10.00 - 13.00

(18) “The WTO at 10: The perceived loss off sovereignty due to WTO accords: should parliamentarians be concerned?”

Room CR I

Organizers: Inter-Parliamentary Union — PU

Moderator: Erika Mann — member of the European Parliament

Speakers:
  • Enrique Barón Crespo — member of European Parliament    > Paper
  • Laurence Boisson de Chazournes — Professor, University of Geneva    > Paper
  • Ahmed Ezz — member of Parliament, Egypt
  • Anthony Hill — former Ambassador of Jamaica to UN, Geneva    > Paper
  • Mohammed Khoshchehreh — member of Parliament, Islamic Republic of Iran    > Paper
  • Jai Prakash Meenowa — member of Parliament, Mauritius
  • Kimmo Sasi — member of parliament, Finland; member of Parl. Assembly of Council of Europe

9.30 - 13.00

(19) “SOLIDAR: Women Talk! — Decent Work: Decent Life”

Room CR II

Organizers: SOLIDAR

Introduction:
  • Zita Gurmai — President, PES Women
  • Namrata Bali — Secretary General, SEWA (28)
  • Zohra Khan — One World Action

Panel Moderator: Giampiero Alhadeff — Secretary General, SOLIDAR

Speakers:

  • Barbro Budin — IUF
  • Coral Pey — Director, ACCJR (29)
  • Bernard Kuiten — WTO
  • Nazneen Kanji — IIED (30)

(coffee break at 11:30)

Discussion:

  • Eva Kaluzynska — EC, DG Trade (Moderator)
  • Zohra Khan — OWA
  • Juan Carlos Vargas — PLADES
  • David Dorkenoo — TUC
  • Namrati Bali — SEWA

Conclusions: Rodney Bickerstaffe — Chair, SOLIDAR / IFWEA/ Global Network

10.00 - 13.00

(20) “NAMA and Agriculture: What would a pro-development outcome look like?”

Room W

Organizers: Oxfam International, TWN

Moderator: Phil Bloomer — Oxfam Great Britain

Speakers:
  • Rajesh Aggarwal — Permanent Mission of India to WTO
  • Darlan Fonseca — South Centre
  • Martin Khor — Third World Network

10.00 - 13.00

(21) “The REACH debate: regulating chemicals and the WTO”

Room D

Organizers: FOE Int., Greenpeace Int., WECF (31), FIELD (32), EEB (33), CIEL, ETUC (34)

Moderator: Mary Taylor — FOE/Chemical Reaction Coalition

Speakers:
  • Alice Palmer —FIELD
  • Stephen Johnson — Boots
  • Estefania Blount — ETUC
  • Vinuta Gopal — Greenpeace India

10.00 - 13.00

(22) “Mercantilism vs. Trade liberalization: Time for a Change of Mindset”

Room E

Organizers: The Evian Group

Moderator: Carlos Braga — Senior Advisor, World Bank

Speakers:
  • Herbert Oberhänsli — Head Economics And International Relations, Nestlé SA
  • Razeen Sally — Head, International Trade Policy Unit, LSE
  • Jean-Pierre Lehmann — Director, The Evian Group; Professor, IMD
  • Duncan Green — Head of Research, Oxfam GB

10.00 - 13.00

(23) “The TRIPS Agreement Ten Years Later: The Relationship Between Trademarks and GIs”

Room A


Organizers: GMA (35)

Moderator: Dr. Justin Hughes — Assistant Professor, Cardozo Law School, New York University

Speakers:
  • Dr. Burkhart Goebel — Lovells LLP
  • Lynne Beresford — Deputy Commissioner for Trademark, USPTO
  • Clay Hough — Senior Vice President and General Council, International Dairy Foods Association    > Powerpoint Presentation

WTO 10th Anniversary
> WTO 10th Anniversary

Online discussion (now closed)

Download this programme (MS word format, 10 pages; 1218KB, opens in a new window)

> Guide to downloading files

  

Notes:
1. World Confederation of Labour.  back to text
2. Trade Union Advisory Committee to the OECD.  back to text
3. International Textiles, Garment and Leather Workers' Federation.  back to text
4. Bangladesh Independent Garment Workers Union Federation  back to text
5. Congress of South African Trade Unions.  back to text
6. Réseau des Organisations Paysannes et de Producteurs Agricoles d'Afrique de l'Ouest.  back to text
7. Collectif Stratégies Alimentaires.  back to text
8. Institute for Agriculture and Trade Policy.  back to text
9. International Institute for Sustainable Development.  back to text
10. International Federation of Agricultural Producers.  back to text
11. Partnership for African Environmental Sustainability.  back to text
12. Friends of the Earth International.  back to text
13. Public Services International.  back to text
14. Third World Network.  back to text
15. Southern and Eastern Africa Trade Information Negotiating Institute.  back to text
16. International Metalworkers Federation.  back to text
17. Center for International Environmental Law.  back to text
18. International Forum on Globalization.  back to text
19. Asociacion Boliviana de Economia Politica de la Globalizacion.  back to text
20. Agency for International Trade Information and Cooperation.  back to text
21. Trade Law Centre for Southern Africa.  back to text
22. Advisory Centre on WTO Law.  back to text
23. International Gender and Trade Network.  back to text
24. Nations Economic Commission for Europe.  back to text
25. The World Conservation Union.  back to text
26. International Center for Trade and Sustainable Development.  back to text
27. Institut de Développement durable et des Relations Internationales.  back to text
28. Self Employed Women's Association.  back to text
29. Alianza Chilena por un Comercio Justo y Responsable.  back to text
30. International Institute for Environment and Development - UK  back to text
31. Women in Europe for Common Future  back to text
32. Foundation for International Environmental Law and Development back to text
33. European Environment Bureau.  back to text
34. European Trade Union Congres.  back to text
35. Grocery Manufacturers of America.  back to text